رازهایی که والدینتان درباره تنگی نفس به شما نگفته اند

۲۷,۸۵۳ بازديد

 

شاید برایتان جالب باشد که صعود به اورست بین 6 تا 89 هفته به طول میانجامد. دیسپنه (dyspnoea) یک نشانه شایع در سرطان پیشرفته است، و شیوع آن تا 70% بین بیماران در مراحل نهایی زندگی خود دیده میشود. دیسپنه اغلب درمان نمیشود و کنترل خوب این نشانه در افراد مبتلا به دیسپنه نسبت به افراد مبتلا به دیگر نشانههای سرطان پیشرفته، مانند درد و حالت تهوع، کمتر به دست میآید. سردرد، حالت تهوع، بی اشتهایی، سرگیجه و اختلال در خواب از شایعترین علائم کوه گرفتگی هستند. کوه گرفتگی میتواند باعث مانع ادامه مسیر کوهنوردان شود و به بدن فشار وارد کند. و سلولهای بدن خون، غذا و اکسیژن به اندازه کافی دریافت نکنند. سرگیجه، سیاهی چشم، حالت تهوع و گیجی از علائم اشباع اکسیژن خون میباشد. نارسایی قلبی، عبارت از ناتوانی قلب در حفظ برونده کافی برای تامین نیازهای متابولیکی بدن میباشد. به دلیل فقدان معیارهای همگون پیامد و ناهمگونی در گزارشدهی، نتوانستیم تجزیهوتحلیل کمّی (quantitative) را برای هر کدام از پیامدهای ثانویه انجام دهیم.

پیامدهای اولیه را یعنی تجربه ادراکی-حسی از دیسپنه (شدت دیسپنه)، دیسترس احساسی (کیفیت دیسپنه) و تاثیر نشانه (بار (burden) دیسپنه یا تاثیر آن بر عملکرد بیمار) و پیامدهای ثانویه را یعنی عوارض جانبی جدی، رضایت شرکتکنندگان از درمان و خروج شرکتکنندگان را از کارآزمایی، استخراج کردیم. به علت محدودیتهای جدی مطالعه، ناهمگونی و عدم دقت، کیفیت شواهد را برای این پیامدهای ثانویه تا سه سطح از بالا به بسیار پائین کاهش دادیم. کیفیت شواهد را سه بار به دلیل عدم دقت، ناهمگونی، و محدودیتهای جدی مطالعه کاهش دادیم. به علت محدودیتهای بسیار جدی مطالعه و عدم دقت، کیفیت شواهد را تا سه سطح از بالا به بسیار پائین کاهش دادیم. دلایل شایع تنگی نفس تنگی نفسی که گهگاه دچارش میشوید میتواند به دلایل زیر باشد: داشتن اضافه وزن یا عدم تناسب اندام سیگار کشیدن آلرژنها یا آلایندههای موجود در هوا دمای بسیار بالای محیط تمرین و ورزش سنگین اضطراب بیماریهای مزمن علت تنگی نفس مرتب و مکرر میتواند یک بیماری جدی باشد که بر عملکرد قلب و ریه تاثیر میگذارد. مقدمه: در این مطالعه، اثرات مواجهه مزمن گاز هوشبر ایزوفلوران با غلظت ppm 13 بر عملکرد دستگاههای قلبی- عروقی و تنفسی کارکنان اتاق عمل بیمارستان بررسی میشود.

مطالعهای دریافته زنجبیل میتواند در مبارزه با ویروسهای عفونت دستگاه تنفسی مفید باشد. تحقیقات نشان میدهد استفاده از پنکه دستی برای جریان انداختن هوا مقابل بینی و صورت میتواند از احساس تنگی نفس کم کند. پژوهشها نشان داده کافئین میتواند تا حدودی بر عملکرد ریه در افراد مبتلا به آسم کمک کند. هر دوی این مطالعات تاثیر نشانه (بار دیسپنه یا تاثیر بر عملکرد بیمار) را ارزیابی کردند (113 شرکتکننده؛ شواهد با کیفیت بسیار پائین). دو مطالعه (114 شرکتکننده) را با دادههای آنها در هفته اول، به منظور بررسی تغییر در شدت دیسپنه/بهبود دیسپنه نسبت به وضعیت ابتدایی بیمار، در یک متاآنالیز وارد کردیم. شرکتکنندگان مبتلا به دیسپنه ناشی از سرطان را وارد کردیم که برای دریافت کورتیکواستروئیدهای سیستمیک (در هر دوزی) به منظور تسکین دیسپنه ناشی از سرطان یا هر اندیکاسیون دیگری، در مقایسه با دارونما (placebo)، درمان استاندارد یا جایگزین، تصادفیسازی شدند. گرما و رطوبت ناشی از بخار میتاند ترشحات ریه را رقیق کرده و از این طریق نیز از تنگی نفس بکاهد. هر زمانی که احساس کردید نفس کم آوردهاید این تمرین را انجام دهید و در طول روز آن را تکرار کنید تا احساس بهتری داشته باشید.

از طرفی هم برای درمان بیماری آسم نیاز است که مقدار مناسبی از ادویهها را دراختیار داشته باشید. مصرف طولانی مدف کورتیکواسترویید خوراکی با عوارض جانبی قابل ملاحظه ای همراه است که شامل هیپرگلیسمی(بویژه در بیماران دیابتی)، پوکی استخوان، افزایش وزن، کاتاراکت و افزایش خطرعفونت می باشند. چه چیزی ممکن است در نارسایی قلب رخ دهد؟ تنگی نفسی که ناگهان روی میدهد ممکن است به این معنی باشد که فرد به درمان اورژانسی نیاز دارد. وی ادامه داد: تنگی نفسهای اضطرابی در محیطهای بسته اتفاق میافتد یا در زمانی که فرد فکر زیادی میکند؛ اما وقتی افراد مشغول کار و سرگرمی هستند تنگی نفس اضطرابی اتفاق نمیافتد. نفسهای عمیق بکشید و بخار را به ریهها وارد کنید. کارآزماییهای تصادفیسازی و کنترل شدهای را وارد کردیم که شامل بزرگسالان 18 سال و بالاتر بودند. استنشاق بخار میتواند به شما کمک کند راههای بینیتان تمیز شود که در نهایت برای تنفس راحتتر مفید است.

کپسولهای اکسیژن در اندازههای مختلف و متناسب با نیاز شما در بازار موجود است. طب اسلامی راههایی در درمان تنگی نفس قرار داده است. میزان سدیم موردنیاز در رژیم غذایی افراد سالم ۳ الی ۱۰ گرم در روز است ولی لازم است شما مصرف آن را به کمتر از ۱ گرم در روز محدود نمایید یعنی به هنگام طبخ و صرف غذا به آن نمک اضافه نکنید و از مصرف غذاهای حاوی نمک نیز خودداری نمایید. در بیمارانی که پرهلود کاهش یافته دارند نیتراتها ممکن است منجر به هیپوتانسیون گردند (که البته این حالت به کاهش دوز دارو و افزایش حجم پاسخ میدهد) از فرمهای خوراکی و کوتاه اثر، پیوسته رهش و موضغی نیتراتها میتوان استفاده کرد. نهایتا ممکن است بیمار نیازمند قرار دادن بالون داخل آئورتی یا پیوند قلب باشد. البته در بیماری آسم و برونشیت مزمن نیز فرد ممکن است با حالت تنگی نفس از خواب بیدار شود ولی این دو مورد تا حدی قابل افتراق با تنگی بهترین متخصص قلب تهران نفس قلبی هستند.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در مونوبلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.